Yeni Doğan Uykusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bebeğinizi kucağınıza alıp hastaneden eve aklınızda birçok soruyla gelirsiniz. Endişelenmeyin, bu tamamen normal. Yeni anne olsanız da daha önce deneyiminiz olsa da kendinizi neyin normal olup neyin olmadığı hakkında sorular sorarken bulabilirsiniz. Özellikle bebeğinizin uykusu hakkında…

 

Yeni Doğan Bebeğiniz Ne Kadar Uyumalıdır?

Geceleri sıkça yaşanan telaşlı anlarınızda bebeğinizin doğmadan önce rahminizin rahatlığına alıştığını ve buradaki vaktinin çoğunu uyuyarak geçirdiğini unutmayın. Bebeğiniz karnınızdayken sizin sesinizle ve rahminizin sarmalayan sıcak ortamında sakinleşti.

Bebekler doğumdan sonra günün büyük bir kısmında uyurlar. Çoğu bebek yalnızca beslenme ve altının değiştirilmesi haricinde günde 16 – 22 saat uyur.

Yeni doğanların karınları küçücüktür ve hemen doyar ve tekrar acıkmaları çok uzun sürmez. Bu sebeple her 2 saatte bir beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Yeni doğan bebekler emzirildikleri anda annelerinin sıcak kucağında rahatlar ve tekrar uykuya dalar.

 

Yeni Doğan Sürecinde Bebeğinize Uyum Sağlayın

Neyin normal ve rutin olması gerektiğini merak ediyorsunuz? Ancak ilk zamanlarda tempoyu bebeğinizin ayarlamasına izin vermelisiniz. Aynı erişkinlerde olduğu gibi bebekler de hafif ve derin uykunun çeşitli aşamalarından geçerler.

 

Yeni Doğan Bebeklerin Uykusu Açlık veya Tokluk Durumundan Etkilenir

İlk ayda, bebeğin tüm hayatı beslenme ve uyku üzerine kurulmuştur. Birçok insan yemek yemenin de bir görev olduğunu anımsamaz. Beslenme yeni doğan bebeklerin enerjilerinin çoğunu tüketir ve yorgun düşerek tekrar uykuya dalmalarını sağlar. Tekrar uyandıklarında ise, bu çoğunlukla yine acıktıkları içindir.

Her ne kadar ebeveynler bebeklerinin belirli saatleri takip etmelerini dileseler de yeni doğanların uyku düzenlerini biyolojik saatleri belirler. Telaşlanmayın – değişim genellikle 4 – 7nci haftada başlar. Bu zamanlarda bebeğiniz etrafına daha fazla ilgi göstermeye başlayacak ve tekrar uyutulması için sakinleştirilmesi gerekecektir.

Bebeğiniz daha uzun süreler boyunca uyuyorsa? Veya diğer insanların bebekleri gibi uyumuyorsa?

 

“ Bebeğim Gerektiğinden Fazla mı Uyuyor? “

Çoğu ebeveyn bebeklerinin daha fazla uyumasını diler ama bazıları da neden bu kadar uyuduğunu sorgular. Bebeğinizi en iyi siz bilirsiniz ve ters bir şey olduğunda da bunu sorgulamak gayet normaldir.

Bazı bebekler diğerlerinden daha fazla uyur ve hatta beslenmek için dahi uyanmayabilir.Bu sizin bebeğinizin ilk birkaç haftadaki davranışına benziyorsa dikkatli olun. Bebeğiniz çok çabuk susuz kalabilir. Bezlere dikkat edin. İdrarının çok sarı olmadığından emin olun. Kakasını da kontrol edin. Hardal rengi ve pütürlü doku normaldir.

Bebeklerin uykularının düzene girmesi 6 ayı alabilir. Eğer bebeğinizin uyku düzeni sizi endişelendiriyorsa doktorunuza danışın.

İpucu: Çokça uyuyan bir bebek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri gündüz gezintileridir. Hava sıcaklığının müsaade ettiği ölçüde üzerindekileri çıkartın ve gün içinde bebeğinizi uyaracak ve bu sayede fazla yorulmasına sebep olacak hareketlerden kaçının.

 

Yeni Doğan Uykusu Hakkında 6 Öneri

1. Hazırlıklı ve Pozitif Olun

İlk başlarda geçireceğiniz uykusuz geceler için kendinizi aklen hazırlayın. Bu durumun olumsuzluklarını düşünmektense bebeğinizin sizin için ne kadar önemli olduğunu düşünün ve onunla geçirdiğiniz zamanın tadını çıkarın. Unutmayın ki göz açıp kapayıncaya kadar büyüyecekler.

 

2. Bebeğinizin Geçirdiği Değişimin Farkında Olun

Bebeğinizin doğumdan sonra neler yaşamış olabileceğini hiç düşündünüz mü? Kendini güvende ve emin hissettiği bir yerden çıkmak ve yeni bir dünya ile tanışmak zorunda. Çıkar çıkmaz ağlamayı ve bunu acıktığında nasıl kullanması gerektiğini öğrendi. Bu değişim zaman alır. Emin olun ki bebeğinizin yaşadığı değişim süreci sizinkinden çok daha zor.

3. Eşinizle İşleri Paylaşın

Geceleri sırayla uyanırsanız ilk haftalarda yaşayacağınız zorluklar herkes için daha kolay hale gelebilir. Bu sayede ikiniz de biraz daha fazla uyumuş olursunuz. Yeni doğan bakımı sırasında en ufak uyku kırıntısına bile ihtiyacınız olacaktır.

4. Gece ve Gündüz Ayrımını İyi Yapın

İşleri rutin yapmak ne kadar zor olsa da evinizde bir akşam rutini oluşturarak bebeğinize akşam olduğunu anlatabilirsiniz. Örneğin, bebeğe banyo yaptırmak, ışıkları kapatmak veya bir şey okuyup müzik açmak işe yarayabilir.

 

5. Bebeğinizi Şımartmaktan Korkmayın

Bebeğinizin şımaracağını söyleyenlere inanmayın – yeni doğan döneminde bu mümkün değildir. Kendini güvende hissetmesi için onu kendinize yakın tutmaya çalışın.

 

6. En Önemlisi – Sabırlı Olun ve Sürece Güvenin

Hiç olmayacakmış gibi görünse de bebeğinizin günlük ritmi zamanla değişecektir. Bebeğinizi alsa diğer bebeklerle karşılaştırmayın – unutmayın ki her bebek kendine özgüdür; özellikle iş uykuya gelince.

 

Sources:

https://www.babybjorn.com/baby-sleep/newborn-sleep-facts-and-helpful-advice/

http://kidshealth.org/en/parents/sleepnewborn.html

https://www.healthline.com/health/parenting/newborn-sleeping-too-much#5

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Newborn Sleep – Knowing the Facts

When you bring your precious new baby home from the hospital, you’re likely going to question everything - No worries, it’s completely normal. Whether you’re a new mom or you’ve had children before, you may still find yourself wondering what’s normal and what’s not - especially when it comes to newborn sleep.

 

How Much Should Your Newborn be Sleeping?

During the late nights of your newborn fussing, it’s important to remember that your baby is used to the comfort of your womb, where they spent most of their time sleeping. Your baby was soothed by your voice and all snug and warm in the womb.

Once born, newborns will sleep most of the day. Most babies sleep between 16 and 22 hours per day and only wake up for short periods of time to eat and need a diaper change.

Newborn stomachs are tiny so they get full fast and it also doesn’t take long for their stomach to empty, leading to them needing to be fed around every two hours at first. Not to mention, it’s common for a baby to feel warm next to their mom or caregiver as they are being fed and drift off to sleep, which leads to more frequent feedings.

 

Follow your baby’s lead during the newborn stage

We get it - You just want to know what’s normal and a routine wouldn’t hurt, right? But during the beginning stages, you need to let your baby set the pace. Just as with adults, babies experience different sleep cycles of light and deep sleep.

 

A Newborn’s Sleep Can Be Affected By Feeling Hungry or Full

During the first month or so, sleep and food is what consumes a baby’s world. Most people don’t realize eating is a task in itself - eating consumes most of their newborn’s energy, causing them to be tired easily and fall asleep. When they wake up again, it’s usually because they are hungry.

As much as parents wish their baby could be on a schedule from the get-go, newborn babies fall asleep or wake up due to their own internal clock. Don’t worry - change usually occurs around 4-7 weeks. Around this time frame is when your new baby will begin becoming curious about his or her surroundings and need to be soothed to sleep.

But what if your baby seems to be sleeping for longer periods? What if he or she is not sleeping like other people’s newborns?

 

“Does My Baby Sleep Too Much?”

Most parents wish their baby would sleep more but some parents are also wondering if their baby sleeps too much. Only you know your baby and if something seems off, it’s okay to question it.

Some babies sleep better than others and they may not even wake for feedings. However, be careful if this sounds like your baby during the first couple of weeks. Your baby could become dehydrated quickly. Pay close attention to your little one’s diapers. Make sure their urine isn’t too yellow, like a darker yellow. Keep an eye on his or her stools as well - mustardy color and a seedy texture are normal.

It can take a baby about six months to establish their own sleeping schedule. If you’re at all worried about your baby’s sleep, contact your pediatrician right away.

Tip: Some things you can do for an overly sleepy baby is to take walks in the natural light (of course being careful of sun rays), try removing some layers of clothing if the temperature permits, and try to avoid too much stimulation during the day as it can make your baby overtired and they can fall asleep later for hours even if they are hungry.

 

6 Quick Tips on Newborn Sleep

1. Be prepared and positive

Prepare yourself mentally that you will likely have a hard time sleeping in the beginning. Instead of having a negative mindset about it, try to think about how grateful you are to be blessed with such a beautiful and precious gift. Not to mention, your baby will grow up so fast.

 

2. Be mindful of the transition your baby just went through

Have you ever considered what your baby just went through? He or she felt completely safe in the womb and was taken out, immediately learned how to cry and instead of being constantly nourished, had to scream and give other hunger cues when hungry. This whole transition takes time. It’s probably harder on your baby than you.

3. If you have a partner with you, take turns sleeping so waking up consistently isn’t just on one person. It will give you both a little bit of extra sleep. Any amount of sleep helps during the newborn stage.

 

4. Try to make day and night clear

Even though a routine is hard, try to create an evening routine for your household so baby can learn when it’s night time. For example, maybe you could give him or her a bath, turn down the lights, and read or play some white noise.

 

5. Don’t be afraid of spoiling your baby

Don’t listen to your baby when you hear you are going to spoil him or her - It’s impossible during the newborn stage. Hold your baby close to make him or her feel secure and warm. You will reap bonding benefits as well.

 

6. Most important - be patient and trust the process

It may not seem like it, but your baby’s circadian rhythm will change over time. Don’t ever compare your baby to someone else’s - every baby is different, especially when it comes to sleep patterns.

 

How long did it take for your baby to start sleeping more at night? What was your biggest challenge and how did you overcome it? We would love to hear!

 

 

Sources:

https://www.babybjorn.com/baby-sleep/newborn-sleep-facts-and-helpful-advice/

http://kidshealth.org/en/parents/sleepnewborn.html

https://www.healthline.com/health/parenting/newborn-sleeping-too-much#5

2 thoughts on “Newborn Sleep – Knowing the Facts

  1. HI, Thanks for the helping me. I am a new mom with my first baby he is now one month old. I am worried about my baby sleep suddenly he wakes up at midnight and crying loudly. After reading this article, I found something useful tips. Hope so it will be helpful for my baby sleep. If you had more insight, I would much appreciate it.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *