7 Tips for Creating a Safe Nursery

You find out you’re pregnant and one of the things you can’t stop thinking about is the nursery. Maybe you imagine owls and other nature animals, or maybe you want pink and purple everything for a theme!  Whichever preference you have for the theme, it’s important not to skimp out on other details. For a completely safe nursery, keep the following seven tips in mind (and they won’t take away from your stylish goals.)

 

1. Use a Safe Crib Mattress

Your baby is going to be spending the majority of his or her time in a crib. It’s critical to make sure the crib you choose is in the safest and best condition. If you go with a secondhand crib, make sure it was manufactured after 2011. If at all possible, when you’re trying to save money, it’s best to get other secondhand items like dressers, clothing, rockers, and other baby gear so you can purchase a new crib. Along with making sure the crib doesn’t have drop sides, make sure to follow the current safety standards. Some of the safety standards are:

 • Only put your baby to sleep in a properly assembled crib that is JPMA certified.
 • Check for recalls for purchasing and using
 • Try to refrain from secondhand cribs but if that’s the only option, make sure it meets the safety standards
 • Always use a very firm mattress and tight-fitting sheets
 • Avoid using any blankets, bumpers, or other items in the crib.
 • Double check for broken, loose, or missing parts on the crib
 • Make sure all hardware is properly installed and secured.
 • Only use hardware that comes with the crib, don’t substitute

 

2. Use Only Non-Toxic Paint

When you are choosing paint for your nursery, go for a water-based product. Make sure there are no volatile organic compounds, known as VOCs. A low VOC paint has 50 grams of organic compounds per liter, whereas a zero VOC only has 5 grams per liter. Even with non-toxic paint, you should have someone else paint the room so you don’t breathe anything in, as there is always a risk of birth defects from the paint.

 

3. Window Treatments

Despite how cute a specific window treatment is that you feel you must have, you may have to skip it if the only place to position the crib is by the window. Your baby could easily pull in the drapery, leading to strangulation. Use cordless window treatments instead so there are no ropes, cords, or strings within reach. If you have enough room to position the crib across the room, you can put up all the cute window treatment you want.

 

4. Large Furniture

It’s easy to get carried with big fancy items in the nursery, but you may want to think twice before purchasing large furniture. For example, dressers and armoires should always be secured to the wall or have an anti-tipping device. Large floor lamps should also be removed from the nursery when your baby begins to crawl to prevent it from tipping.

 

5. Outlets

Before baby even arrives, you will want to put plug protectors in each outlet, that way you don’t forget by the time your little one starts his or her crawling journey. Be sure to also tuck any cords out of reach of your baby.

 

6. Baby Monitor

Babies usually sleep in the parent’s room until between six months to one year of age. However, whichever you choose, be sure to purchase a good quality baby monitor. Put it at least three feet away from the crib, especially if it has a cord attached. 

 

7. Smoke and Carbon Monoxide Detectors

Even if you have a smoke and carbon monoxide detector in other rooms of your home, make sure you have one installed in the nursery before baby comes home. It wouldn’t hurt to make sure you have one installed in other rooms of the home as well.

As a new parent, it’s a given you’re going to worry about everything - from germs, how much he or she is eating, checking to make sure baby is breathing at night, to make sure you have a safe environment to bring him or her home to. Following the above tips will allow you to create a safe nursery that will give you peace of mind.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Güvenli Bir Bebek Odası İçin 7 İpucu

Hamile olduğunuzu anladığınızda aklınızdan çıkaramadığınız bir şey çocuğunuzun odasıdır. Belki de baykuşlar ve diğer hayvanların çizimleriyle süslenmiş veya her yerde mavi veya pembe olsun istiyorsunuzdur! Oda için her ne renkten tema isterseniz isteyin atlamamanız gereken önemli bir detay var. Güvenli bir bebek odası istiyorsanız aşağıdaki 7 ipucunu gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

 

1.Güvenli Bir Beşik Minderi Kullanın

Bebeğiniz zamanının çoğunluğunu beşiğinin içinde geçirecek. Seçeceğiniz beşiğin iyi ve güvenli olması kritik öneme sahip. Eğer ikinci el bir beşik almaya karar verdiyseniz 2011 sonrası üretildiğinden emin olun. Mutlaka tasarruf etmeniz gerekiyorsa ve eğer mümkünse, şifonyer, giysiler, ve diğer bebek ürünlerini ikinci el tercih edin, ancak kullanılmamış bir beşik edinmeye çalışın. Almayı düşündüğünüz beşiği yan korkulukları aşağı kaydırmak suretiyle açılan olanlarını tercih etmeyin. Güncel güvenlik standartlarına sadık kalmaya özen gösterin. Bu standartlardan bazıları şunlardır:

 • Bebeğinizi JPMA sertifikalı ve talimatlara uygun şekilde monte edilmiş bir beşikte yatırın.
 • Ürününüzün üretici tarafından geri çağırılmadığından emin olun (üreticiler, satışını yaptıkları ürünleri zaman zaman geri çağırabilir ve bu çağırı her müşteriye ulaşmayabilir.)
 • Sert bir şilte ve gergin bir çarşaf kullanın.
 • Beşiğin içinde battaniye kenarlık vb. şeyleri kullanmaktan kaçının.
 • Beşiğin kırık, gevşek veya eksik parçaları olmadığından emin olun.
 • Tüm donanımın düzgün bir şekilde takıldığından ve sabitlendiğinden emin olun.
 • Make sure all hardware is properly installed and secured.
 • Sadece beşikle beraber gelen eklentileri kullanın, asla muadil gereçler kullanmayın.

 

2. Yalnızca Zehir İçermeyen Boya Kullanın

Bebek odası için boya alacağınız zaman su bazlı boyaları tercih edin. Boyaların VOC, yani uçucu organik bileşenler içermediğinden emin olun. Düşük VOC içeren bir boyada litre başına 50 gram organik bileşen bulunurken, VOC içermeyen boyalarda litre başına sadece 5 gram organik bileşen bulunur. Zehir içermeyen boyalarda dahi boyama işlemini sizden başkası yapmalıdır. Boyanın solunmasından kaynaklı oluşabilecek doğumsal riskler unutulmamalıdır.

 

3. Perdeler

Perdeler her ne kadar odanızı güzelleştirse de beşiği bu tür perde ve süslemeleri olan yerlerden uzak tutmalısınız. Bebeğiniz bunları kolayca çekerek kendini boğulabilecek bir pozisyona sokabilir. İpleri olmayan bir perde sistemi kullanın ki bebeğinizin çekebileceği ipler veya kablolar olmasın. Eğer bebeğinize ayırdığınız oda beşiği pencerelerden uzakta bir yere yerleştirmeye uygunsa istediğiniz perde sistemini kullanabilirsiniz.

 

4. Büyük Mobilyalar

Bebek odasında büyük mobilyalar sizi rahat ettirebilir ancak bu mobilyaları almadan önce iki kere düşünmenizde fayda var. Örneğin, şifonyerin ve çeşitli rafların duvara sabitlenmesi veya devrilmesini önleyecek bir sistem olması gerekecektir. Bebeğiniz emeklemeye başladığında yerden aydınlatmaların odadan çıkartılması gerekecektir; aksi takdirde bebeğiniz bunlara asılarak düşürebilir ve kendini ciddi biçimde yaralayabilir.

 

5. Prizler

Prizleri bebeğiniz doğmadan çok önceden emniyete alın ki zamanı gelip de bebeğiniz emekleyerek macera turlarına çıkmaya başladığında unutmuş olmayın. Bunun dışında, bebeğinizin ulaşabileceği tüm kabloları da toparlayarak ulaşılamayacak hale getirin.

 

6. Bebek Takip Cihazı

Bebekler genellikle, altı aydan bir yıla kadar değişen sürelerde ebeveynlerinin odalarında uyurlar. Ancak, hangisini seçerseniz seçin, iyi bir bebek takip cihazı aldığınızdan emin olun. Özellikle kablo ile bağlı ise, cihazı bebeğin yatağından en az 1 metre uzaklıkta bir yere koyun.

 

7. Duman ve Karbon Monoksit Detektörleri

Evin başka odalarında duman ve karbon monoksit detektörleri olsa dahi, bebek taşınmadan önce yeni odasına da bir tane koyun. Evin diğer odalarına da bir tane takmak eminim ki sizi yormayacaktır.

Yeni bir ebeveyn olarak her şeyden endişe edeceksiniz – mikroplardan, ne kadar az veya çok yediğinden, gece nefes alıp almadığından, eve getirirken mekanın güvenli olup olmadığından. Yukarıda yazanları takip ederseniz size güvenli bir bebek odası hazırlamanızda yardımcı olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *